4+1 Tipů k Feng Shui domovu

18.06.2021

Jedná se o systém poznatků a pravidel, který si neklade za cíl nic menšího než nastolení rovnováhy a harmonie člověka ve vztahu k prostoru. Prostor odráží naší osobnost a naopak - vše, co nás obklopuje, nás zpětně ovlivňuje a také určuje kvalitu a míru energie kolem nás. Změna v prostoru se odrazí i na změně naší energie a naopak. Je to stále plynoucí proces, který se nikdy nezastaví. Poloha budovy, uspořádání nábytku a věcí, použité barvy - všechny tyto faktory přispívají k tomu, že okolní prostředí je nebo není v rovnováze, energii dodávají nebo ji odčerpávají, mají vliv na to, zda je energie pozitivní nebo negativní. Toto umění pocházející z východu si stále více nachází své místo v uspěchané západní kultuře, neboť snaha najít životní harmonii je stále aktuálnější. Budete-li se řídit zásadami Feng Shui, můžete pomocí barev, matriálů, příslušenství, uměleckých děl, rostlin, tvarů místností a polohou vytvořit harmonické prostředí v jakékoli budově, doma i v zaměstnání.

Stejně jako jsou 4 základní světové strany, přinášíme Vám 4 tipy na kroky k Feng Shui domácnosti.

1. Harmonie = čistota

Jednou z výsad Feng Shui je čistota. Heslem by se tedy mohlo být: harmonizovaný prostor je čistý prostor. Až se na takovou očistu vrhnete, vezměte to "pěkně od podlahy". Nezapomeňte na příchodovou cestu k domu, chodbu v domě, podlahu, okna a každý kout. Vše musí být čisté a zbavené zbytečností - ať už se jedná o pavučinu nebo zaprášený obrázek čehosi. Na umytí je vhodná nadrcená himálajská sůl rozpuštěná v teplé vodě. Odstraňte všechny zbytečnosti a při odchodu zanechávejte prostory čisté a uklizené. Ostatně vyplatí se vám to při návratu, kdy se unavení nemusíte pouštět do další práce, ale naplno si užijete si oázu klidu a harmonie.

2. Barvy a odstíny

Stejně jako slova i barvy mají své významy. Správná volba barev je jednou z nejjednodušších možností jak v místnosti zajistit správné rozložení energie. Každá Feng Shui barva představuje 5 základních elementů - oheň, země, voda, dřevo a kov. Kupříkladu oranžová údajně zvyšuje sebevědomí, což se jistě hodí. Ale pozor! Kromě sebevědomí prý zvyšuje také chuť k jídlu, a proto se hodí například do restaurací. Významy barev najdete na internetu i v knihách o Feng Shui a můžete si tak vybrat ty nejvhodnější podle vašich preferencí.

3. Nezapomeňte na kompas

Světové strany nejsou důležité jen při kouření dýmky míru, ale hrají velkou roli při zařizování domova podle zásad Feng Shui. Každá strana symbolizuje jinou energii a zaměření. Potřebujete pomoc v lásce, práci či zdraví? Zjistěte si správné nasměrování nábytku a začněte přestavovat.

4. Energie je základ

Všechno se točí okolo energie. Praktikovat Feng Shui znamená využít životní síly "čchi" tak, aby se co nejvíce zvýšili její pozitivní účinky. Tato energie může mít různou úroveň a může být živější nebo klidnější. Tak jako každý člověk, tak i rostliny nebo neživé předměty mají svůj element (voda, země, kov, oheň, dřevo), který vám napoví, jak by měl být rozestavěný nábytek a usnadní tak proudění energie. Mnozí lidé se domnívají, že nejčastěji získáváme energii v kuchyni, potažmo jídelně a ložnici. Pokud je ovšem domácnost zařízená podle Feng Shui, energii čerpáme v každé místnosti. Podle Feng Shui vchází energie (peníze) přes hlavní vstupní dveře domu nebo bytu. Vstupní prostory by proto měly být podle mužského elementu. Kuchyně se staví podle ženy. V ložnici je zase například důležitá absence trámů, ostré rohy nebo nohy z postele proti dveřím. Také při nasměrování hledí psacího stolu je dobrá dávat pozor a sledovat svou harmonii elementu s konkrétně doporučenou světovou stranou.

5. Dejte na své pocity

Náš dodatečný a snad nejdůležitější tip - při zařizování věřte svým pocitům. Ty totiž nejsou založené na vaší mysli a pravděpodobně vám naznačují správnou cestu. Pokud tedy zjistíte, že byste podle Feng Shui měli mít postel nasměrovanou na severozápad, ale po pár nocích zjistíte, že vás to spíš rozčiluje, natočte postel jinak. Směry jsou orientační, každý harmonizuje jinou oblast a stejně tak každý člověk má jiné preference.

Dnes není problém získat množství inspirativních rad a postřehů o Feng Shui v knihách, na internetu nebo můžete vyhledat pomoc specialistů jako je např. Ing. Iveta Hrochová - lesborovice@icloud.com. Neváhejte se pustit do transformace prostředí, která vám přinese pohodu a klid. Zajímavou inspirací může být historie. Ač máme pocit, že objevujeme něco nového, stačí se podívat na domy našich předků. Obydlí se stavěla vždy tak, aby se v nich lidé cítili krásně a bezpečně. V takových staveních si můžete všimnout klenutého vstupu nebo zakulacených rohů v místnostech. Dnes se západní společnost k tomuto stylu opět vrací a je to jen dobře.

© 2017 Twist-real, s.r.o.,  Josefská 15, Brno, 602 00
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!